Jak wybrać odpowiednią farbę do drewna?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Malowanie jest jednym z najlepszych sposobów na zmianę wyglądu pokoju bez wydawania dużej ilości pieniędzy. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów farb i wykończeń, które mogą sprawić, że projekt będzie trudniejszy niż musi być.

Jeśli malujesz drewno, masz do wyboru kilka rodzajów farb: lateksowe, olejne i wodne. Każdy typ ma swój własny zestaw zalet i wad.

Farba lateksowa

Jest to najczęstszy rodzaj farby dla projektów stolarskich. Jest łatwa do zastosowania, łatwo się czyści i szybko schnie. Jednak farba lateksowa nie jest idealna dla wszystkich powierzchni, ponieważ nie przylega dobrze do porowatych materiałów, takich jak drewno i tynk. Oznacza to, że może się łuszczyć lub pękać, jeśli jest narażona na ekstremalne warunki pogodowe lub duży ruch pieszych w czasie.

Ten rodzaj farby nie daje również dużą elastyczność w zakresie koloru lub wykończenia – niektóre kolory są dostępne w płaskim wykończeniu tylko, podczas gdy inne mogą być półpołysku lub połysku w zależności od potrzeb i preferencji. Będziesz także potrzebował podkładu przed zastosowaniem farby lateksowej (chyba że malujesz nad gołym drewnem), aby powierzchnia otrzymała równą warstwę bez plam i smug widocznych po tym.

Farby emaliowe

Farby emaliowe są wykonane z pigmentów zawieszonych w spoiwie akrylowym. Oferują one wysoki poziom ochrony przed wilgocią i zużyciem, co czyni je idealnymi do stosowania na przedmiotach, które muszą być trwałe, takich jak szafki. Takie farby znaleźć można w internecie na takich stronach jak https://e-panelowy.pl/pl/menu/farby-157.html.

Farby olejne

Farby olejne są zwykle używane do dużych projektów, które wymagają dużo pokrycia, takich jak malowanie całego domu. Mają tendencję do bycia droższymi niż farby lateksowe, ponieważ są one wykonane z naturalnych składników i mogą być trudne do pracy. Jednak dają większą elastyczność w zakresie koloru i wykończenia, ponieważ są one dostępne w obu płaskich lub półpołysku wykończenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwracać uwagę w wyborze wody do picia?
Na co zwracać uwagę w wyborze wody do picia?
Woda to najważniejszy składnik potrzebny do życia. Ponieważ obecnie nie ma żadnego problemu z zaopatrzeniem w wodę, z reguły o […]
Biurko warsztatowe – komu może usprawnić pracę?
Biurko warsztatowe – komu może usprawnić pracę?
Jesteś rzemieślnikiem lub hobbystycznie zajmujesz się majsterkowaniem? Niezależnie od tego czy obróbkę przedmiotów wykonujesz zawodowo czy amatorsko, przyda Ci się […]
Kosmetyki dla mężczyzny
Kosmetyki dla mężczyzny
Utarło się, że to głównie do kobiety należy dbanie o siebie, swoje ciało, włosy, paznokcie, cerę. Mają one być konsumentem […]