Jak rozwijać zmysły dziecka?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Umysł dziecka jest niezwykle chłonny i podatny na czynniki zewnętrzne. W czasach gdy możemy przebierać w różnych wariantach zabawek, warto postawić  na te stymulujące rozwój małego człowieka. Wielu producentów reklamuje swoje świecące i grające gadżety dla maluchów jako zabawki edukacyjne, niestety niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością, ponieważ nadmiar bodźców bardzo źle wpływa na układ nerwowy dziecka, powodując tym samym problemy ze snem, a w dalszych etapach np. opóźnienie mowy.

Ideologia Marii Montessori, która jest obecnie bardzo modna, mówi, że poprzez zabawę powinniśmy wzmacniać potencjał życiowy młodego człowieka, a tym samy wyostrzać jego zmysły i pobudzać kreatywność, dlatego najlepszym wyborem będą proste zabawki, pozbawione zbędnych ulepszaczy. Wyobraźnia kilkulatka jest w stanie wykreować cudowny świat, któremu nie dorówna nawet najpiękniejszy i najbardziej kolorowy kawałek plastiku.

Propozycje zabaw rozwojowych

Na zmysł dotyku świetnie wpływa zgadywanie poszczególnych przedmiotów z zakrytymi oczami, w tej zabawie świetnie sprawdzi się taki gadżet jak tak zwana ściana zmysłow, którą można zamówić na https://diverti.pl/zabawki-montessori/1181-magiczna-sciana-zmyslow.html. Do woreczka wkładamy np. figurki zwierzątek, a nasz odkrywca poprzez dotyk będzie musiał odgadnąć co to jest. Na zmysł wzroku doskonale wpłynie poszukiwanie śladów zwierząt w lesie.  Można też bawić się z dzieckiem specjalnymi gumowymi piłeczkami, które posiadają wypustki. Tak zróżnicowana struktura pobudza zmysł dotyku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co warto wiedzieć o trawersach?
Co warto wiedzieć o trawersach?
Zarówno ciężki przemysł jak i budownictwo  nie mogą sprawnie działać bez  poprzecznych belek trawersowych, które wspomagają relokacje przedmiotów o bardzo […]
Czym są wyłączniki nożne?
Czym są wyłączniki nożne?
Często jest tak, że operator jakiejś maszyny ma ręce zajęte inną pracą i nie może jej uruchomić albo wyłączyć w […]
Przekładnie ślimakowe. Podstawa działania i zastosowanie
Przekładnie ślimakowe. Podstawa działania i zastosowanie
Przekładnie ślimakowe są elementami konstrukcyjnymi, które służą do przenoszenia mocy wraz ze zmianą parametrów z części czynnej na bierną układu. […]