Jak rozwijać zmysły dziecka?

Umysł dziecka jest niezwykle chłonny i podatny na czynniki zewnętrzne. W czasach gdy możemy przebierać w różnych wariantach zabawek, warto postawić  na te stymulujące rozwój małego człowieka. Wielu producentów reklamuje swoje świecące i grające gadżety dla maluchów jako zabawki edukacyjne, niestety niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością, ponieważ nadmiar bodźców bardzo źle wpływa na układ nerwowy dziecka, powodując tym samym problemy ze snem, a w dalszych etapach np. opóźnienie mowy.

Ideologia Marii Montessori, która jest obecnie bardzo modna, mówi, że poprzez zabawę powinniśmy wzmacniać potencjał życiowy młodego człowieka, a tym samy wyostrzać jego zmysły i pobudzać kreatywność, dlatego najlepszym wyborem będą proste zabawki, pozbawione zbędnych ulepszaczy. Wyobraźnia kilkulatka jest w stanie wykreować cudowny świat, któremu nie dorówna nawet najpiękniejszy i najbardziej kolorowy kawałek plastiku.

Propozycje zabaw rozwojowych

Na zmysł dotyku świetnie wpływa zgadywanie poszczególnych przedmiotów z zakrytymi oczami, w tej zabawie świetnie sprawdzi się taki gadżet jak tak zwana ściana zmysłow, którą można zamówić na https://diverti.pl/zabawki-montessori/1181-magiczna-sciana-zmyslow.html. Do woreczka wkładamy np. figurki zwierzątek, a nasz odkrywca poprzez dotyk będzie musiał odgadnąć co to jest. Na zmysł wzroku doskonale wpłynie poszukiwanie śladów zwierząt w lesie.  Można też bawić się z dzieckiem specjalnymi gumowymi piłeczkami, które posiadają wypustki. Tak zróżnicowana struktura pobudza zmysł dotyku.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + dziewiętnaście =