Jak pobudzić dziecko do aktywności plastycznej?

Wspieranie rozwoju dziecka polega na dostarczaniu mu okazji do podejmowania różnych form aktywności. Maluch ma naturalną potrzebę działania, którą realizuje poprzez zabawę i rozmaite rodzaje ekspresji. Dlatego w dziecięcym pokoju należy umieścić akcesoria stymulujące twórcze myślenie, kreatywność i ciekawość poznawczą. Jednym ze sposobów odzwierciedlania świata zewnętrznego i wyrażania własnych emocji jest rysowanie i malowanie.

Rysunek jako forma poznania i ekspresji

Nawet najładniej umeblowany pokój może stać się dla dziecka nudny, jeśli nie będzie w nim atrakcyjnych dodatków motywujących do samodzielnego działania. Warto więc umieścić w nim tabliczkę do rysowania kolorowymi markerami albo kredą. Takie plansze wraz z dodatkowymi akcesoriami można kupić w sklepie internetowym https://blackdecor.pl/. Z pewnością zainspirują one dziecko do uruchomienia własnej wyobraźni lub odzwierciedlania najbliższego otoczenia.

Poprzez rysowanie dziecko ukazuje właściwości przedmiotów – kształt, wielkość i kolor oraz uwidacznia proporcje pomiędzy nimi. W ten sposób doskonali spostrzegawczość i inne procesy poznawcze, a także ćwiczy sprawność manualną. Aktywność graficzna dziecka jest też pozawerbalnym komunikatem o jego przeżyciach wewnętrznych: marzeniach, potrzebach lub lękach. Analiza rysunków ułatwia nawiązanie bliższego kontaktu z dzieckiem, które nie potrafi jeszcze słownie wyrażać swoich uczuć. Twórczość plastyczna jest więc jednym z warunków rozwoju jego sfery intelektualnej i emocjonalnej.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × trzy =