Co to jest rejestr dłużników?

Rejestr długów jest bazą danych, zawierających informacje o konsumentach prywatnych i przedsiębiorcach, którzy nie spłacają swojego zadłużenia. Znalezienie się na liście, świadczy o utracie płynności finansowej i może być przyczyną braku wiarygodności. Biuro Informacji Gospodarczej gromadzi i udostępnia dane dotyczące zadłużenia. W Polsce działa obecnie 5 BIG-ów:

– Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor,

– Krajowy Rejestr Długów,

– Rejestr Dłużników ERIF,

– Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG,

– Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).

Kto może trafić na listę dłużników?

Na taką listę mogą trafić osoby prywatne. Jeżeli zaległości w płatnościach alimentów, rachunków lub kredytów  zaczynają przekraczać co najmniej 60 dni, na kwotę minimum 200 złotych, a od upomnienia wzywającego do zapłaty, przesłanego listem poleconym – minął przynajmniej miesiąc. W rejestrze długów również mogą znaleźć się niewypłacalne firmy, dopisane przez konsumentów. I choć obowiązujący czas spłaty i upomnienie funkcjonują tak samo jak w przypadku osób prywatnych, to jednak w sektorze firm zaległość musi wynosić co najmniej 500 złotych.

Po co sprawdzać BIG?

Sprawdzenie wierzytelności firmy z którą chcemy podjąć współpracę, może nas uchronić przed fiaskiem finansowym. Ponadto prześwietlenie przedsiębiorstw z których usług chcemy skorzystać, np.: deweloperów, biur podróży – będzie zabezpieczeniem, przed niespodziankami. Każdy ma także możliwość sprawdzenia, czy z jakichś powodów sam nie znalazł się na liście.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + dziewięć =