W jaki sposób dbać o maszyny w swoim zakładzie przemysłowym?

Maszyny znajdujące zastosowanie w zakładach przemysłowych to konstrukcje eksploatowane zazwyczaj z dużą intensywnością i pod ogromnym obciążeniem. Przez to są narażone na szybkie zużywanie się podzespołów, w tym zwłaszcza komponentów ruchomych. Pamiętajmy, że może to skutkować wyraźnie obniżoną wydajnością, a nawet całkowitym wyłączeniem z procesu technologicznego (strata środków finansowych). Aby zapewnić maszynom bezawaryjne działanie przez długi czas, należy przede wszystkim regularnie je czyścić, smarować oraz serwisować.

Trzy kluczowe działania

Podstawową czynnością wymaganą w przypadku maszyn przemysłowych jest systematyczne usuwanie z nich zabrudzeń w postaci pyłów, kurzu, olejów czy szkodliwych substancji chemicznych. Optymalnym rozwiązaniem jest tutaj korzystanie z usług specjalistycznej firmy sprzątającej, która dysponuje w pełni profesjonalnymi narzędziami i preparatami pozwalającymi przeprowadzić nie tylko czyszczenie mechaniczne, ale również hydrodynamiczne oraz z użyciem suchego lodu i pary wodnej.

Oprócz tego nie obejdzie się bez okresowej konserwacji maszyn, polegającej na weryfikacji stanu technicznego najważniejszych elementów, naprawie ewentualnych usterek i wymianie zużytych części na nowe. Sprawdzeniu podlega m.in. szczelność całego układu, jakość przenoszenia obciążeń przez komponenty ruchome oraz poziom czynnika hydraulicznego. Trzecie niezbędne działanie to z pewnością smarowanie łożysk, śrub, przekładni i pozostałych części decydujących o właściwym funkcjonowaniu maszyny. Najlepiej sprawdzą się w tym procesie wydajne i niemal bezobsługowe smarownice automatyczne, a także smarownice ręczne akumulatorowe docierające do trudno dostępnych zakamarków. 

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + 14 =