Roboty coraz częściej przejmują zadania automatyzacji w fabrykach i magazynach. Mogą one wykonywać powtarzalne, wysokonakładowe i niebezpieczne zadania w sposób bardziej niezawodny i wydajny niż ludzie. Przemysł produkcyjny bada możliwości wykorzystania robotów do różnych celów w takich dziedzinach, jak kontrola jakości, obróbka materiałów, spawanie, malowanie i montaż produktów.
Roboty można zaprogramować tak, aby wykonywały to samo zadanie w kółko – co jest trudne do wykonania przez człowieka. Ponadto, roboty nie potrzebują przerw ani snu i nie są podatne na zakłócenia, takie jak jasne światła czy głośne dźwięki. Mogą też pracować w skrajnych temperaturach i niebezpiecznych warunkach, których człowiek nie toleruje.
Roboty przemysłowe są zazwyczaj duże, ciężkie i drogie. Są zaprojektowane tak, aby wytrzymać trudne warunki i mogą wykonywać zadania takie jak spawanie, malowanie lub pakowanie. Przykładem jest chociażby robot spawalniczy przemysłowy, który jest często używany do spawania karoserii samochodowych, które może sortować według rozmiaru lub koloru; oraz roboty malujące natryskowo, które rozpylają farbę na obiekt.
Przemysł produkcyjny wciąż wychodzi z kryzysu, kiedy to wiele firm musiało zamknąć swoje podwoje, ponieważ nie było ich stać na drogie maszyny lub utrzymanie odpowiedniej liczby pracowników w trudnych czasach. Teraz, gdy gospodarka się ożywiła, producenci szukają sposobów na poprawę wydajności przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów. Roboty wydają się być atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ są stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi rodzajami urządzeń automatyki, takimi jak taśmy transportowe. Niektóre firmy odkryły, że zastosowanie robotów zamiast ludzi zwraca się w ciągu jednego roku dzięki zmniejszeniu kosztów pracy.