Kontuzje dotykają nie tylko zawodowych sportowców. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy chodniki mogą być pokryte warstwą lodu, jesteśmy narażeni na różnego rodzaju zwichnięcia, czy skręcenia stawów. Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli jak postępować w przypadku, kiedy to nas spotka przykry uraz. W powrocie do zdrowia pomocny jest, zarówno dobry wybór specjalisty, jak i nasz aktywny udział w rehabilitacji.
Kiedy już przytrafi się nam kontuzja, powinniśmy jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty, który zajmie się leczeniem dotkniętego urazem narządu. W przypadku stawu potrzebny nam będzie ortopeda, taki jak np. https://maciejlaskowski.pl/. Skuteczne leczenie jest tak naprawdę pierwszym etapem na drodze do pełnej sprawności.
Kolejnym, ale równie ważnym jest rehabilitacja. Proces ten zwykle obejmuje zabiegi mające na celu zmniejszenie bólu oraz obrzęku w kontuzjowanym stawie, a także przywrócenie mu pełnej ruchomości. Tego typu zadania oczywiście należą do wybranego przez nas fizjoterapeuty. Niemniej jednak nie oznacza to, że nasz udział w terapii powinien być bierny. Ważnym elementem rehabilitacji jest bowiem również wzmocnienie mięśni unieruchomionej wcześniej kończyny. W tym miejscu istotna jest nasza aktywność. Powinniśmy dokładnie i sumiennie wykonywać wszystkie zalecone nam ćwiczenia wzmacniające. Mają one bardzo duże znaczenie w kontekście nie tylko szybkiego powrotu do dotychczasowych aktywności, ale również uchronienie nas przed ponownym urazem.