Jak działają i gdzie wykorzystuje się przepustnice?

Zgodnie z obowiązującą definicją urządzenia odcinające lub regulujące poziom przepływu medium przez instalacje nazywane są zaworami. Wśród nich znajdują się przepustnice przemysłowe. Tego rodzaju urządzenia mogą się między sobą różnić budową i zastosowaniem, dlatego należy je dobierać adekwatnie do potrzeb.

Budowa i zasada działania przepustnic

Tego rodzaju armatura przemysłowa zbudowana jest przede wszystkim z solidnego, żeliwnego korpusu, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Istotnym elementem całej konstrukcji jest dysk wykonany ze stali nierdzewnej i pokryty teflonem. Za odpowiednią pracę przepustnicy odpowiada system sterowania. W zależności od potrzeb stosuje się dźwignię ręczną, przekładnię ślimakową, napęd pneumatyczny bądź elektryczny.

Przemysłowe zastosowanie przepustnic

Przepustnice przemysłowe nazywane również klapowymi dzieli się na kołnierzowe oraz międzykołnierzowe. Wybór konkretnej konstrukcji uzależniony jest od zastosowanej metody łączenia zaworu z rurociągiem. Tego rodzaju mechanizmy wykorzystywane są m.in. w przemyśle chemicznym i petrochemicznym. Przepustnice znaleźć można również w oczyszczalniach ścieków oraz przemyśle ciepłowniczym. Montowane są zarówno w instalacjach wodociągowych, jak i gazowych.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − trzy =