Tonometria to badanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jest ono wykonywane przede wszystkim u pacjentów, u których podejrzewa się występowanie takich chorób, jak jaskra lub nadciśnienie oczne. Badanie jest bezpieczne oraz bezbolesne, a jego przeprowadzenie zalecane jest także po przebytych zabiegach okulistycznych.
Do przeprowadzenia tego badania stosuje się urządzenie, jakim jest tonometr. Na przestrzeni lat stosowano różne jego odmiany, a we współczesnej okulistyce stosuje się przede wszystkim tonometry aplanacyjne i bezdotykowe. Pierwszy z nich działa zgodnie z regułą Imberta i Ficka, według której ciśnienie znajdujące się wewnątrz gałki ocznej równe jest sile niezbędnej do jej spłaszczenia. Posiada on pryzmat spłaszczający rogówkę, która zostaje wcześniej znieczulona. Do oka wprowadza się także roztwór, który poddany działaniu światła świeci. Dzięki temu za pomocą tonometru udaje się odczytać ciśnienie wewnątrz gałki.
Drugi rodzaj urządzenia pozwala na przeprowadzenie badania bezdotykowo. Wypuszcza on z siebie strumień sprężonego powietrza w kierunku rogówki, jednocześnie mierząc ciśnienie. Przeprowadzenie badania w odpowiednim momencie, gdy podejrzewa się występowanie u pacjenta schorzeń oka pozwala na wykrycie nieprawidłowości i rozpoczęcie leczenia, które może zapobiec rozwojowi choroby. Samo badanie trwa zaledwie chwilę, a wyniki dostępne są od razu. Można je przeprowadzić w gabinecie okulistycznym lub profesjonalnym zakładzie optycznym.