Gry strategiczne to jedne z najbardziej popularnych wśród graczy. Często kojarzą się jedynie z grami komputerowymi, jednakże alternatywą dla nich są również gry planszowe strategiczne. Jak wpływają one nasz umysł? Przede wszystkim rozwijają umiejętności takie jak planowanie, przewidywanie, koncentracja.
Gry planszowe najczęściej kojarzą się z zabawą, odpoczynkiem, leniwymi wieczorami. Jednakże to nie tylko rozrywka, ale też swoisty trening dla mózgu. Współczesne planszówki rozwijają procesy poznawcze, kreatywność, spostrzegawczość, logiczne myślenie. Co więcej, są też prawdziwą ucztą dla zmysłów – piękne grafiki, kompozycje pobudzają fantazję nie jednego gracza. Gry planszowe strategiczne łączą ze sobą np. dwa elementy: żeby wygrać, trzeba stworzyć plan działania i szybko reagować na ruchy pozostałych graczy. A stale zmieniające się bodźce stymulują mózg, zmuszając go tym samym do pracy. Co ważne, grając odczuwamy przyjemność a tym samym lepiej przyswajamy nowe umiejętności.
Kluczowa jest tu różnorodność gier. Umysł do rozwoju potrzebuje zróżnicowanej rozrywki. Jeśli więc od kilku lat gramy tylko w jedną grę, przyzwyczajamy się do niej i działamy mechanicznie. Należy zatem uatrakcyjniać zadania treningowe i zwiększać trudność rozgrywek. Pamięć i uwagę trzeba ćwiczyć regularnie, ale ważne jest też, aby nie przeciążać naszych zmysłów. Granie nie może stać się dominującą formą aktywności w ciągu dnia. We wszystkim potrzebny jest umiar.