Jak rozwijać zmysły dziecka?

Umysł dziecka jest niezwykle chłonny i podatny na czynniki zewnętrzne. W czasach gdy możemy przebierać w różnych wariantach zabawek, warto postawić  na te stymulujące rozwój małego człowieka. Wielu producentów reklamuje swoje świecące i grające gadżety dla maluchów jako zabawki edukacyjne, niestety niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością, ponieważ nadmiar bodźców bardzo źle wpływa na układ nerwowy dziecka, powodując tym samym problemy ze snem, a w dalszych etapach np. opóźnienie mowy.

Ideologia Marii Montessori, która jest obecnie bardzo modna, mówi, że poprzez zabawę powinniśmy wzmacniać potencjał życiowy młodego człowieka, a tym samy wyostrzać jego zmysły i pobudzać kreatywność, dlatego najlepszym wyborem będą proste zabawki, pozbawione zbędnych ulepszaczy. Wyobraźnia kilkulatka jest w stanie wykreować cudowny świat, któremu nie dorówna nawet najpiękniejszy i najbardziej kolorowy kawałek plastiku.

Propozycje zabaw rozwojowych

Na zmysł dotyku świetnie wpływa zgadywanie poszczególnych przedmiotów z zakrytymi oczami, w tej zabawie świetnie sprawdzi się taki gadżet jak tak zwana ściana zmysłow, którą można zamówić na https://diverti.pl/zabawki-montessori/1181-magiczna-sciana-zmyslow.html. Do woreczka wkładamy np. figurki zwierzątek, a nasz odkrywca poprzez dotyk będzie musiał odgadnąć co to jest. Na zmysł wzroku doskonale wpłynie poszukiwanie śladów zwierząt w lesie.  Można też bawić się z dzieckiem specjalnymi gumowymi piłeczkami, które posiadają wypustki. Tak zróżnicowana struktura pobudza zmysł dotyku.

Idzie Nowe

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 3 =