Budowa domu na wsi ma wiele zalet. Zakup działki budowlanej poza miastem jest tańszy, a dodatkowo osoby zamieszkujące tereny wiejskie mają możliwość oddychania czystym powietrzem i obcowania z naturą. Niestety decydując się na budowę domu na wsi, trzeba rozwiązać problem odprowadzania ścieków. W miejscach, gdzie nie występuje sieć kanalizacyjna, najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest budowa szamba. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to stosunkowo droga inwestycja, na którą decydują się nieliczni.
Dla przeciętnej czteroosobowej rodziny najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie jednokomorowe szambo betonowe 6m3. Przyjmując, że jedna osoba dziennie wytwarza około 120-130 litrów ścieków, zbiornik tej wielkości zapełni się po mniej więcej dwóch tygodniach. Aby uniknąć sytuacji, w których szambo ulegnie przepełnieniu, warto zdecydować się na zamontowanie czujnika monitorującego ilość ścieków w zbiorniku.
Poza szambami w sprzedaży dostępne są również zbiorniki betonowe na deszczówkę. Ich montaż warto rozważyć podczas wkopywania pojemnika na nieczystości. Pozwoli to znacząco ograniczyć koszty związane z koniecznością wezwania koparki i ekipy montażowej. Tego rodzaju zbiornik to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwala gromadzić i powtórnie wykorzystać wodę deszczową. Po podłączeniu pompy, deszczówka może być z powodzeniem wykorzystywana do podlewania roślin ogrodowych.
Biorąc pod uwagę niedobory słodkiej wody w Polsce, należy się liczyć z wprowadzeniem w najbliższych latach zakazu podlewania roślin wodą pochodzącą z wodociągów. Tego rodzaju regulacje obowiązują już w wielu krajach Europy Zachodniej. W przypadku wprowadzenia takich przepisów jedynym sposobem na zabezpieczenie roślin przed uschnięciem będzie posiadanie zbiornika z wodą deszczową. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza podczas budowy domu na wsi otoczonego ogrodem lub roślinnością wymagającą regularnego podlewania.