Leasing to umowa dzięki, której leasingobiorca może korzystać z samochodu należącego do leasingodawcy. W zamian za możliwość korzystania z pojazdu użytkownik zobowiązany jest do opłacania miesięcznych rat. Ich wysokość jest uzależniona od kilku istotnych czynników.
Wysokość miesięcznej raty uzależniona jest przede wszystkim od określonej w umowie wartości wykupu auta. Po zakończeniu leasingu użytkownik ma możliwość wykupienia pojazdu. Kwota wykupu może być symboliczna i wynosić 1% wartości samochodu lub odpowiadać jego rzeczywistej wartości w dniu, w którym kończy się umowa. Klienci, którzy decydują się na pierwszy wariant, muszą liczyć się z tym, że ich miesięczne raty będą wyższe. Jeśli komuś zależy na niższych kwotach, powinien zdecydować się na drugi wariant, dzięki któremu będzie ponosił jedynie koszty użytkowania samochodu, a nie jego zakupu.
Wysokość miesięcznej raty leasingowej uzależniona jest również od długości umowy. Aby dowiedzieć się jak ten parametr wpływa na wysokość zobowiązań warto wypróbować przykładowy kalkulator dostępny na stronie https://kalkulator.vwbank.pl/vw_leasing.
Zgodnie z informacjami zawartymi w tym narzędziu na kwotę, którą należy co miesiąc wpłacać na konto firmy leasingowej, wpływa także wysokość wkładu własnego oraz deklarowana ilość pokonywanych kilometrów. Nietrudno zgadnąć, że wyższa opłata początkowa powoduje obniżenie miesięcznej raty. Jej wartość może ulec zwiększeniu w przypadku użytkowników pokonujących rocznie leasingowanym autem więcej niż 20 tys. km.