Serwisy muzyczne ze względu na bogate zasoby, dostępność i łatwość odtwarzania na sprzętach stanowiących nieodłączny element naszej codzienności jak tablety czy smartfony są coraz popularniejszą formą odtwarzania wszelkiego rodzaju utworów. Ściągnięcie aplikacji i założenie konta wystarczy, aby móc oscylować między wieloma gatunkami i zespołami. Czy w związku z tą tendencją sklepy z płytami jeszcze w ogóle istnieją?
Spoglądając na obecną sytuację na rynku, możemy zauważyć dwa nakładające się trendy. Z jednej strony powodzenie wspominanych już platform, z drugiej natomiast stopniowy powrót do korzeni. Płyty winylowe wracają do łask, dlatego też coraz większa liczba artystów decyduje się na wydanie albumów w wersji CD oraz na dawnym nośniku. Miejsca, w których możemy nabyć krążki, to zazwyczaj duże sieci handlowe dotyczy to jednak głównie tych najnowszych wydań. Branżowy sklep z płytami to niestety zjawisko coraz bardziej niszowe, ale jeszcze nie całkowicie zatracone. Takie punkty stanowią gratkę dla prawdziwych melomanów, gdzie powszechne tytuły mieszają się z mniej znanymi pozycjami. Dzięki istnieniu szerokiej grupy miłośników longplayów i płyt kompaktowych nie wypadły z obiegu i funkcjonują w przestrzeniach miejskich. Tak jak ma to miejsce w przypadku innych profesji, zostały one jednak nieco zdominowane przez świat wirtualny. Widoczna jest zdecydowana przewaga sklepów internetowych, które często górują nad stacjonarnymi poprzez atrakcyjność cen. W kontrze do tego zjawiska coraz częściej organizowane są giełdy będące najlepszym miejscem, gdzie możemy odnaleźć płyty winylowe stare niejednokrotnie będące prawdziwymi perełkami, o których nabycie jest niezmiernie trudno.
Niewątpliwie internetowe odtwarzacze mają mnóstwo zalet, jednak dla prawdziwego audiofila trzask winyla i dbałość o stan płyty stanowią największą frajdę i wartość. Miejmy więc nadzieję, że na fali powodzenia i odradzania się mody na klasyczne środki przekazu sklepy również zyskają dawną atencję.