Samochód osobowy powinien być regularnie myty, ponieważ jego wygląd świadczy również o nas samych. Na szczęście na rynku są dostępne liczne specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia zarówno lakieru, jak i elementów plastikowych, metalowych czy gumowych. Dzięki nim możemy sporo zaoszczędzić – wizyty w profesjonalnych myjniach nie należą bowiem do najtańszych. Pamiętajmy też, że dokładne umycie karoserii jest niezbędne przed nałożeniem takich produktów ochronnych, jak powłoki czy woski samochodowe.
Pierwszym etapem mycia auta jest zawsze usuwanie zanieczyszczeń z felg oraz kół. Służą do tego dedykowane środki chemiczne, najczęściej w postaci preparatów w sprayu. Do szorowania brudu z wymienionych elementów używamy natomiast szczotek z miękkim włosiem i niewielkich pędzelków. Następnie przystępujemy do czyszczenia całej karoserii. Nakładamy na nią wilgotną pianę (o PH neutralnym albo zasadowym) za pomocą miękkiej gąbki, zaczynając zawsze od dolnych partii pojazdu i miarowo przesuwając się w górę. Później całość precyzyjnie myjemy z wykorzystaniem specjalnej rękawicy namoczonej w płynie powstałym z połączenia wody z odpowiednim szamponem.
Na koniec spłukujemy samochód myjką ciśnieniową. Zadbajmy o to, aby z powierzchni zostały usunięte nawet zabrudzenia w postaci smoły, asfaltu, żywic, a także wszelkich osadów przemysłowych. Niezbędnym etapem jest również tzw. glinkowanie, polegające na czyszczeniu lakieru samochodowego glinką, która doskonale wyciąga z jego porów brud niewidoczny gołym okiem i nalot pozostały po myciu. Produkt ten wykazuje działanie wygładzające i pozwala uzyskać szklistą powierzchnię. Zwieńczeniem całego procesu jest umycie szyb preparatem dedykowanym.