Co wykonuje się z ceramiki?

Ceramika to materiał charakteryzujący się dużą odpornością na wysoką temperaturę i działanie środków chemicznych, doskonałymi właściwościami mechanicznymi oraz izolacyjnymi, a także wyjątkowo dużą twardością (jest odporny na ścieranie). Wyroby ceramiczne dostępne np. na https://ceramika-design.com.pl to w większości trwałe produkty wykonane z masy glinianej, które wypala się w dużej temperaturze. Znajdują one zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki, w tym m.in. w budownictwie, medycynie, transporcie i hutnictwie. Powszechne są także ceramiczne elementy wchodzące w skład wyposażenia wnętrz domów prywatnych. 

Materiał o wszechstronnym zastosowaniu

Wyroby ceramiczne są od dawna stosowane w różnych gałęziach przemysłu i gospodarki. Przykładem są choćby produkty wykorzystywane w branży architektonicznej, czyli różne cegły, płytki ścienne i posadzkowe, pustaki, dachówki czy elementy porcelanowe. Różne wyroby wykonane z omawianego materiału znajdują się również w naszych domach – mowa o elementach dekoracyjnych w postaci wazonów, świeczników oraz zastaw stołowych.

Na szczególną uwagę zasługują naczynia, ponieważ odznaczają się dużą szlachetnością i bogactwem wzorów oraz kolorów. Jeśli chodzi o talerze, półmiski, wazy czy kubki Bolesławiec jest miastem, w którym działa jeden z największych zakładów rzemieślniczych zajmujących się ich produkcją. W medycynie z ceramiki wytwarza się natomiast m.in. protezy biodrowe i nakładki na zęby. 

Wyróżniamy ponadto ceramikę sanitarną (armatura, czyli umywalki, bidety, brodziki, wanny i podstawy kabin prysznicowych, toalety itp.), chemiczną (np. filtry piankowe), budowlaną (ogniotrwałe osłony, maty, taśmy elementy kotwiące, cegły służące do izolacji, kleje i powłoki itd.), a nawet akwarystyczną (kształtki przeznaczone do filtracji biologicznej, kule do uzdatniania wody).

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 3 =